Häng med på en oförglömlig resa till två av de mest spektakulära destinationerna i Filippinerna! Vi börjar resan med rävhajar i Monad Shoal vid Malapascua och fortsätter med orörd natur och möjlighet att få se valhaj i Södra Leyte och Sogod Bay. På båda platserna får vi uppleva varierad dykning med både stora djur i frivattnet i kombination med riktigt bra makrodykning.



För att följa med på resan bör du veta certifierad att dyka till 30 meter (tex SSI Advanced Adventurer eller PADI Advanced Open Water diver) och du bör ha gjort minst 50 dyk.
Resan i korthet:
- Flyg och lokal transfer ingår
- Boende & frukost (1 natt nära flygplatsen på ditresan, 5 nätter på Evolution Resort, 7 nätter på Sogod Bay Resort)
- 10 dyk vid Malapascua (inkl hajdyk)
- Dagstur till Gato island inkl 2 dyk och lunch
- 5 dykdagar med med 3 dyk om dagen på Sogod bay
Datum: 13-26 mars 2027
Pris: från 38 995 sek per person

Mejla oss gärna på info@oxygenediving.se om du har några funderingar eller vill veta mer om hur du går tillväga för att följa med.
Resan arrangeras av Scuba Travel.