
Open Water Diver är grundkursen i PADIs utbildningssystem, och är kursen för dig som vill lära känna den fantastiska undervattensvärlden.
Här kan du ladda ner en PDF med schema för alla grundkurser 2012.
Våra erfarna instruktörer, alla med stor vana vid dykning i världens vatten, lär dig dykningens grunder och guidar dig på vägen mot att bli en duktig dykare. Vi börjar med att varva dykteori med träning av dyktekniker i skyddat vatten eller bassäng. Därefter går vi vidare med övningsdyk och nöjesdyk i havet eller i en insjö, och du får visa dina nya kunskaper vid ett teoriprov.
Vi utbildar i små grupper om max sex elever där du får stor sammanhållning och mycket uppmärksamhet. Efter avslutad kurs får du ett dykcertifikat som gäller i hela världen och när du utbildar dig i Sverige finns det inga begränsningar för vart du får dyka efter kursen!
.jpg)
Till att börja med måste du bestämma vilken kurstyp som passar dig bäst. Vi kan erbjuda dig två olika alternativ på grundkursen.
- Open Water Standard
- Open Water Tropisk
Titta i aktivitets-kolumnen till höger för nästa kursstart! Funderingar? 019 -13 14 40 eller orebro@oxygenediving.com
Det här är kursen som del flesta går och som gör dig till en komplett dykare som behärskar dykning i alla miljöer, såväl i Sverige som utomlands. Kursen pågår under tre veckors tid.
Kursen varvar teori och bassäng under tre veckors tid, där vi vi kör ett teoripass och ett bassängpass varje vecka. Undervisningen sker vardagar på kvällstid mellan kl: 18:00 - 21:00 om det är teori och 17:30 - 21:30 om det är bassängdykning. Teorin körs i vår butik och bassängdyken hålls på Gustavsviks badanläggning. Kursen avslutas med fyra utedyk i det vackra kalkbrottet Uskavi utanför Nora under lördag och söndag tredje veckan då vi håller på mellan 8:00 - 17:00. I kursen ingår att du lär dig dyka med torrdräkt.
Efter avslutad kurs finns möjlighet att följa med och dyka med vårt aktiva dyksällskap eller gå vidare och ta fortsättningskursen AOW.
Nu erbjuder vi det perfekta kursupplägget för dig som vill lära dig att dyka på semestern och samtidigt hinna med så mycket som möjligt!
Steg 1: Du genomför all teori, bassängträning och prov hos oss på Oxygène Örebro i lugn och ro innan din semester. All undervisning och kurslitteratur är på svenska och du får en bra teoretisk grund att gå vidare på.
Steg 2: På din semester avslutar du kursen med fyra dyk i havet. Inga varma klassrum på semestern utan bara spännande upplevelser och äventyr. Vi har ett stort internationellt kontaktnät och hjälper dig mer än gärna att boka dina dyk i havet på din semesterdestination.
Ring oss på 019 - 13 14 40 så berättar vi mer om detta upplägg som gör att du får mer tid över på din semester till riktig dykning!
Utrustningserbjudande: Du har möjlighet att köpa mask, snorkel och fenor till ett extra bra pris i samband med att du går grundkursen hos oss. Prata med vår butikspersonal vid anmälan.
Välkommen till Oxygene Örebro och vårt utbud av dykkurser. Här hittar du beskrivningar av alla kurser som vi genomför. Scheman och datum när de olika kurserna genomförs hittar du i vårt aktivitetsfält längst upp till höger.
Ta din dykutbildning på allvar, gå en kurs hos proffs!
Här kan du tanka ner en PDF med schema för årets samtliga inplanerade kurser. LADDA NER!

För att vara garanterad plats på en kurs ska bokningsavgiften betalas inom 48 timmar från det att bokning skett via telefon eller e-post. Betalning görs i vår butik eller via BG 5586-8939.
Bokningsavgiften är 1000 SEK för kurserna Open Water och Divemaster. För alla övriga kurser är bokningsavgiften 500 SEK. Summan är del av kursavgiften.
Slutbetalning av en kurs ska ske två veckor innan kursstart.
Om avbokning sker två veckor eller mer före kursstart återbetalas de avgifter man betalat in förutom bokningsavgiften. Sker avbokning senare än två veckor före kursstart utgår full kursavgift. Inga undantag.
Vid avbokning senare än två veckor före kursstart återbetalas inga inbetalda pengar. Detta oavsett om det är arbete, sjukdom, underkänt på läkarundersökning eller liknande som är skäl till avbokning.
Transport
När det gäller transporter till och från dykplatser ansvarar var och en för egen transport inkl dykutrustningen. Vid samåkning ersätts föraren av bil med 18 SEK / mil. Denna kostnad slås ut på övriga deltagare.
Oxygène Örebros grundkurs i snorkling är en kurs för alla. Utbildningen är i första hand för ungdomar mellan 8-14 år, men även föräldrar kan delta. Är man en hel familj som vill snorkla går det alldeles utmärkt.
Under kursen lär man sig bland annat att använda mask, snorkel och fenor på rätt sätt samt tryckutjämna för ökat tryck. Dessutom blir det simning genom rockringar, mängder av roliga tecken, hinderbana med undervattensmoped, skattjakter, lekar, jättekliv, undervattensbandy, maskerad under vattnet, prova att fotografera, tipspromenad mm mm mm. Självklart är det mycket vattenlek som ger god vattenvana.
Kursen leder till att deltagarna har goda kunskaper i snorkeldykning, både teoretiskt och praktiskt.

I kursavgiften som är 1195 SEK ingår undervisning av utbildad instruktör och diplom som visar att du behärskar snorkeldykning. Entrén till Gustavsvik ingår ej för eleven. Föräldrar och syskon som sitter på läktaren går in gratis.
I simhallen får du låna viktbälte, vikter och dykväst för övningarna. Vi håller till på Gustavsvik badhus. Varje tillfälle är på en timme och vi kör totalt åtta tillfällen under kursen.
Efter genomförd snorkelkurs kan du följa med Oxygene Örebro till Vättern under sommaren för att snorkla på grund vrak. Vi tar då vår snabba RIB-båt och åker till ett par öar utanför Motala där vi snorklar och grillar.
Kurspris: 1195 SEK
Förkrav: 8 år och simkunnig 200 meter
Tider: Kursen körs under åtta kvällar, en timme varje gång.
Utrustning: Du ska själv ha egen mask, snorkel och fenor. Detta finns att köpa i vår butik.
Kursstarter 2011: Augusti
För bokning: Ring 019-13 14 40 eller maila på orebro@oxygenediving.com Du kan även anmäla dig i aktivitetsfältet uppe till höger.



Fortsättningskursen i snorkling tar vid där grundkursen slutade. Under kursen bygger man vidare på de kunskaper man har och lär sig mer avanacerade snorkeltekniker som man får nytta av när vi genomför hinderbana för UV-moped, olika sök & bärgningstekniker för borttappade föremål, provar på att dyka med regulator och flaska och mycket mycket mer. Efter den här kursen är man redo att gå Open Water Diver som är grundkursen i dykning.
Oxygène Örebros fortsättningskurs i snorkling är en kurs för alla. Utbildningen är i första hand för ungdomar mellan 8-14 år, men även föräldrar kan delta. Är man en hel familj som vill snorkla går det alldeles utmärkt.

I kursavgiften som är 995 SEK ingår undervisning av utbildad instruktör och diplom som visar att du är en god snorklare. Entrén till Gustavsvik ingår ej för eleven. Föräldrar och syskon som sitter på läktaren går in gratis.
I simhallen får du låna viktbälte, vikter och dykväst för övningarna. Vi håller till på Gustavsvik badhus.
Kurspris: 995 SEK
Förkrav: 8 år och simkunnig 200 meter
Tider: Kursen körs under sex kvällar, en timme varje gång.
Utrustning: Du ska själv ha egen mask, snorkel och fenor. Detta finns att köpa i vår butik.
Kursstarter 2011: Augusti
För bokning: Ring 019-13 14 40 eller maila på orebro@oxygenediving.com Du kan även anmäla dig i aktivitetsfältet uppe till höger.

Gör något kul! Häng med Oxygène Örebro till bassängen i Gustavsvik och prova på att dyka med riktig dykutrustning.
Vi inleder kvällen med filmvisning och en kort teorigenomgång för att sedan tillsammans kika på den dykutrustning som kommer att användas under prova på-dyket. Vi berättar även hur en grundkurs i dykning är upplagd och hur man ska gå till väga om man vill gå en sådan kurs.
Kvällen fortsätter i badhuset Gustavsvik där vi börjar med att bekanta oss med dykutrustningen. Därefter får var och en i egen takt simma runt i bassängen och utforska dykningens äventyr. Vi håller till på det grunda men brukar avsluta på djupa delen (4.5 m) för de som vill prova.
Låter det intressant? Ett prova på dyk är perfekt som födelsedagspresent, ett roligt inslag i möhippan och svensexan eller varför inte som en rivstart på firmafesten!
Vi träffas i vår butik på Hertig Karls Allé 10 kl: 18:00. Ta med badkläder och handduk samt om möjligt egen bil. Vi är klara ca 21:00.

399 SEK inkl entré till badhuset (gäller schemalagda prova på dyk)
499 SEK exkl entré till badhuset (vid eget önskemål om datum och tid). Minst fem personer.
995 SEK (svensexa/möhippa för en person exkl entré). Alla övriga personer som vill prova betalar 200 SEK/person exkl entré.
Förkrav: 10 år och simkunnig
Utrustning: Vi står för ALL utrustning. Det enda du behöver själv är badkläder/handduk.
Schemalagda provdyk 2011: Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
För bokning: Ring 019-13 14 40 eller maila på orebro@oxygenediving.com
Open Water Diver är grundkursen i PADIs utbildningssystem, och är kursen för dig som vill lära känna den fantastiska undervattensvärlden.
Här kan du ladda ner en PDF med schema för alla grundkurser 2012.
Våra erfarna instruktörer, alla med stor vana vid dykning i världens vatten, lär dig dykningens grunder och guidar dig på vägen mot att bli en duktig dykare. Vi börjar med att varva dykteori med träning av dyktekniker i skyddat vatten eller bassäng. Därefter går vi vidare med övningsdyk och nöjesdyk i havet eller i en insjö, och du får visa dina nya kunskaper vid ett teoriprov.
Vi utbildar i små grupper om max sex elever där du får stor sammanhållning och mycket uppmärksamhet. Efter avslutad kurs får du ett dykcertifikat som gäller i hela världen och när du utbildar dig i Sverige finns det inga begränsningar för vart du får dyka efter kursen!
.jpg)
Till att börja med måste du bestämma vilken kurstyp som passar dig bäst. Vi kan erbjuda dig två olika alternativ på grundkursen, allt för din bekvämlighet.
- Open Water Standard
- Open Water Tropisk
Det här är kursen som del flesta går och som gör dig till en komplett dykare som behärskar dykning i alla miljöer, såväl i Sverige som utomlands. Kursen pågår under tre veckors tid.
Kursen varvar teori och bassäng under tre veckors tid, där vi vi kör ett teoripass och ett bassängpass varje vecka. Undervisningen sker vardagar på kvällstid mellan kl: 18:00 - 21:00 om det är teori och 17:30 - 21:30 om det är bassängdykning. Teorin körs i vår butik och bassängdyken hålls på Gustavsviks badanläggning. Kursen avslutas med fyra utedyk i det vackra kalkbrottet Uskavi utanför Nora under lördag och söndag tredje veckan då vi håller på mellan 8:00 - 17:00. I kursen ingår att du lär dig dyka med torrdräkt.
Efter avslutad kurs finns möjlighet att följa med och dyka med vårt aktiva dyksällskap eller gå vidare och ta fortsättningskursen AOW.
Nu erbjuder vi det perfekta kursupplägget för dig som vill lära dig att dyka på semestern och samtidigt hinna med så mycket som möjligt!
Steg 1: Du genomför all teori, bassängträning och prov hos oss på Oxygène Örebro i lugn och ro innan din semester. All undervisning och kurslitteratur är på svenska och du får en bra teoretisk grund att gå vidare på.
Steg 2: På din semester avslutar du kursen med fyra dyk i havet. Inga varma klassrum på semestern utan bara spännande upplevelser och äventyr. Vi har ett stort internationellt kontaktnät och hjälper dig mer än gärna att boka dina dyk i havet på din semesterdestination.
Ring oss på 019 - 13 14 40 så berättar vi mer om detta upplägg som gör att du får mer tid över på din semester till riktig dykning!
OBS! När du handlar mask, snorkel, fenor, skor och handskar till grundkursen har du 10 % rabatt om du samtidigt blir medlem i vårt dyksällskap.
Har du dykcertifikat men av någon anledning inte varit speciellt aktiv de senaste åren och känner att du behöver rosta av dig? Då är detta är ett utmärkt tillfälle för dig.
Under en dag i lättdykta vatten repeterar vi montering av paket, parkontroll, igångssätt, maskövningar samt avvägningsövningar. Vill du hellre träna på andra saker är det bara att du säger till så anpassar vi dyket efter dina önskemål.
Två dyk genomförs under en dag. Lån av utrustning ingår förutom den personliga utrustningen bestående av mask, snorkel, fenor och handskar. Detta behöver du ha själv. Du väljer själv om du vill dyka med torrdräkt eller våtdräkt.
Pris: 1200 SEK inkl lån av ALL dykutrustning
Ring 019-13 14 40 eller maila orebro@oxygenediving.com så berättar vi mer.

Är du PADI Open Water Diver, CMAS* eller NAUI ScubaDiver och vill utvecklas som dykare är detta kursen för dig. Kursen som heter Advanced Open Water Diver är inte en avancerad kurs, som namnet kanske kunde få en att tro, utan en utvecklande fortsättningskurs som de flesta väljer att gå i nära anslutning till grundkursen.
För dig som har haft ett uppehåll i dykningen är kursen ett utmärkt tillfälle att komma igång ordentligt igen.
Följ med till vackra Vättern och genomför dyken på din fortsättningskurs i hemmamiljö. Tillsammans med Oxygène Örebro:s instruktörer kommer du att skaffa dig mer erfarenhet under lugna och trygga förhållanden.
AOW är ett förkrav på Oxygene Örebros alla resor och längre utfärder. Ska du ut själv på dyksemester utomlands har du betydligt roligare dykning att se fram emot om du är AOW-dykare när du åker.

Vår AOW - Fortsättningskurs består av fem stycken lärorika dyk. Dykningen sker under en helg (lördag-söndag).
Teorilektionerna är korta och hålls precis innan varje dyk. De har tyngdpunkten på praktiska tips för din dykning. Hela kursen består till största delen av dykning. Inga långa teoripass och inget prov, men mycket spännande dykning alltså!
De fem dyk som görs under under din AOW - Fortsättningskurs är:
Torrdräktsdyk
- För att kunna njuta av dykningen i Sverige året om underlättare det om man dyker med en torrdräkt. På det här dyket går vi igenom samtliga tekniker som gäller vid användandet av en torrdräkt. Under ett långt inledande dyk kommer du sedan att få bekanta dig med torrdräkten och känna att du har full koll på alla moment.
Finavvägningsdyk
- Att kunna hovra perfekt är nyckeln till den riktigt sköna och avspända dykningen. Vi lär dig knepen. Om du har en bra avvägning kommer du även att förbruka mindre luft vilket ger dig längre dyk!
Navigeringsdyk
- Om du vet var du befinner dig och vart du är på väg kommer du känna dig trygg under ditt dyk. Detta medför en betydligt lägre åtgång på luft. Dyka länge är ju det vi vill göra allra helst!
Djupdyk
- Vi tar dig lugnt och fint ner till max 30 meters djup. Tillsammans upptäcker vi vad som skiljer dykningen här nere från dina tidigare dyk till max 18 meter.
Mulitlevel
- För att få ut maximal dyktid finns det olika knep. Ett av de bästa sätten är att dyka i olika etapper för att på så sätt förlänga sin tid under ytan. Vi lär dig hur!
Kurspris: 2800 SEK
Förkrav: Open Water Diver eller motsvarande
Schemalagda kurser 2011: Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
För bokning: Ring 019-13 14 40 eller maila på orebro@oxygenediving.com

Plötsligt behöver någon i din närhet första hjälpen. Vet du vad du ska göra eller står du bara där och hjälplöst tittar på? Då är det på tiden att du lär dig första hjälpen!
På så kort tid som åtta timmar kan du på ett effektivt sätt lära dig att rädda liv med förstahjälpen och hjärt/lungräddning. Du kommer att lära dig samma teknik som används inom akutvården, anpassad till lekmannanivå. Under kursen pratar vi bland annat om primär akutbedömning, hjärt/lungräddning, frakturer, hjärtproblem, elskador, förfrysning och mycket mera.
Kursen uppfyller kraven för Rescue-kursen. Kursen lär dig de färdigheter som kan betyda skillnaden mellan liv och död. Kursen är öppen för såväl dykare som icke-dykare.
Oxygène Örebros EFR-instruktör Tony M. har gedigna kunskaper i det aktuella området då han även jobbar med detta till vardags. Kursen är upplagd på två teoritillfällen om vardera fyra timmar. Skriftligt prov blandas med praktiska övningar.
Kurspris: 1350 SEK
Förkrav: Kursen är öppen för alla, även icke-dykare.
Schemalagda kurser 2012: Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
För bokning: Ring 019-13 14 40 eller maila på orebro@oxygenediving.com Du kan även anmäla dig i aktivitetsfältet uppe till höger.
Att gå Rescue-kursen innebär att man tagit ett stort utvecklande steg i sin dykning. Inte nog med att man blir en mer säker dykare, du har även förmågan att förebygga problem INNAN något händer. Självklart är kursen individullt anpassad, vilket innebär att man genomför övningarna efter egen förmåga och styrka.
Du får bland annat lära dig att förebygga och hantera dykolyckor, hur man agerar i en nödsituation, första hjälpen, och speciella räddningsmetoder vid dykning. Dessutom får du lära dig att känna igen, förebygga och hantera stress hos dig själv och andra - nog så nyttig vardagskunskap i dagens samhälle.
Kursen är krävande, men vi är säkra på att du kommer att gilla den. Nästan alla som gått Rescue Diver säger att det är en av de mest givande dykkurserna i deras karriär. Även om kursen är krävande behöver du inte vara en atlet för att delta; du lär dig räddningstekniker som passar din fysiska förmåga och form - det som fungerar för dig, helt enkelt.
Vi kör max sex elever på kurs. Allt för att du som dykelev ska få mycket tid för träning och feed-back från instruktör.
På söndagens dykning förfogar vi dessutom över ett antal figuranter som är med och skapar oreda på land och i vattnet. Allt för att de olika scenariorna ska bli så verklighetstrogna som möjligt.

Kurspris: 3500 SEK
Förkrav: Advanced Open Water Diver eller motsvarande
Schemalagda kurser 2012: Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
För bokning: Ring 019-13 14 40 eller maila på orebro@oxygenediving.com Du kan även anmäla dig i aktivitetsfältet uppe till höger.
Gör något kul och utvecklas samtidigt som dykare! Delta i någon av alla våra specialkurser och upptäck nya spännande dykmiljöer.
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Oxygene Örebro kan erbjuda följande specialkurser som du kan läsa mer om under respektive länk:

Att ha koll på sin avvägning innebär att man är en säker dykare och att man effektiviserat sin dykstil för minsta luftförbrukning och strömlinjeformning.
Dagen inleds med teori där vi benar upp avvägningen i utrustningskonfiguration och trim i vattnet. För att kunna vara perfekt avvägd är det mycket viktigt att den personliga utrustningen är anpassad och justerad i detalj. Vi kikar på de små detaljerna som lätt glöms bort men som gör en stor skillnad.
Efter teorin åker vi till bassängen med komplett utrustning. Du får själv välja om du vill dyka med våtdräkt eller torrdräkt. Här kommer vi träna på trim i vattnet, olika simtekniker, upp-och nedstigningar mm.
Den här kursen kan såväl den nycertifierade Open Water dykaren som den mer erfarne delta i. Många som varit med har visat upp en kraftig sänkning av luftförbrukningen och mer avspänd dykning. Har du egen dykutrustning kommer vi hjälpa dig att konfigurera den för bästa komfort och strömlinjeformning. Något av det vi tränar på under kursen.

Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1200 SEK inkl certifikat, entré till Gustavsvik samt bassänghyra.
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Är det ingen som tror på dig när du säger att du har stått öga mot öga med en vithaj! Lär dig att fotografera under vatten och låt dina tvekande vänner få ett handfast bevis på dina dykäventyr.
Vi inleder med grundläggande kamerakunskaper för att sedan gå in på bildkomposition. Kursen avslutas med ett litet fotoseminarium där vi går igenom de bilder vi tagit.
Att börja fota under vatten kommer ge dig en riktig kick!
Självklart är det digitalkameror som används under kursen. Har du en egen digitalkamera får du gärna använda denna under kursen.
Kursen innehåller ett teoritillfälle under en kväll samt två utedyk under en lördag eller söndag.

Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1400 SEK inkl kurslitteratur, vitbalans-slate och certifikat
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Att dyka djupare än 18 meter innebär oftast att man har ett mål med dyket. Det kan exempelvis vara ett vackert vrak i Vättern som Hajen eller Mathilda som ligger på 30 meters djup som man vill besöka.
För att kunna dyka på dessa vrak på ett säkert och metodiskt sett och få ut så mycket av dyket som möjligt ska man gå PADI Deep Diver.
Under Deep-kursen lär du dig tekniker för dykning i intervallet 18-40 meter och vad man ska tänka på när det gäller dykutrustningen och djupare dykning. Du lär dig också att planera och organisera dykning djupare än 18 meter för att få ett så givande dyk som möjligt. Under kursen genomförs fyra dyk med instruktör. Kursen inleds med en kväll teori.
.gif)
Advanced Open Water Diver eller motsvarande samt 20 dyk.
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1600 SEK inkl certifikat
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Oxygène Örebros isdykarkurser är omtalade. Dels för att de körs i kalkbrott runt Örebro, vilket oftast innebär en fruktansvärt bra sikt. Dels för att inga motordrivna verktyg används för att förbereda isvaken och allt runt omkring. Vi använder helt enkelt en gammal hederlig issåg från förr i tiden som dock är ruskigt vass. Här talar vi om naturupplevelse!
Under kursen lär du dig bland annat att välja dykplats och ta upp ett hål i isen på det mest effektiva sättet. Låter kanske enkelt med det finns mycket man kan göra som underlättar och gör det hela smidigt. Vi pratar även om linsignaler och hur man använder säkerhetslinor och du blir även väl förtrogen med den specialutrustning som används i samband med isdykning. Efter avslutad kurs kan du planera, organisera och förutse problem vid isdykning.
Nu har Du chansen att uppleva denna magiska dykning och därmed förlänga din dyksäsong betydligt. Inte sällan är sikten mindre än 20 meter och i vissa fall har den varit hela 50 meter!
.jpg)
Under kursen gör vi fyra isdyk. På lördagen åker vi till Uskavi kalkbrott som ligger ca fem mil norr om Örebro. Det var här vi hade 50 meter sikt ett år och det är även här det berömda dukade bordet finns att skåda på botten. Djupet är ca 7 meter. Om det skulle vara mycket snö den sista sträckan är detta inget problem då vår dykbil är en fyrhjulsdriven pick-up som tuggar sig igenom det mesta. Vi lägger då all utrustning på denna och hoppar själva upp på flaket så bär det av mot kalkbrottet.
Söndagens två isdyk genomförs i det för dykare så populära kalkbrottet Kvinnersta Norra. Här finns möjlighet att gå ned till 20 meters djup. Sikten pendlar normalt mellan 10-20 meter på vintern. Platsen ligger endast tio minuter från Oxygène Örebros butik och nås lätt med vanlig personbil. OBS! Om vi bedömer att sikten inte är bra åker vi till Uskavi även på söndagen.
Mellan dyken drar vi igång en ordentlig brasa med ved där vi grillar korv eller annan mat och loggar dyket.
Teori samt fyra dyk ingår i kursen som körs under lördag-söndag. Tider på lördag och söndag är 7:00 - 17:00. Innan kursstart ska ett kompendie på ca 30 sidor läsas igenom som du får av oss när du bokat dig och betalt in 500 SEK av kursavgiften. Behöver du låna utrustning är det bra att vara ute i god tid så att just Dina storlekar finns att tillgå.
Om du kommer från annan stad och behöver övernattning i Örebro kan vi rekommendera vandrarhemmet/hotellet Livin som ligger fem minuters bilväg från vårt dykcenter. Telefonnummer hit är 019-310240 och e-post är info@grenadjaren.se.
Vad gäller din utrustning under kusen rekommenderar vi att Du har trefingershandskar eller torrhandskar. Torrdräkt är ett krav.

Advanced Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
2500 SEK inkl certifikat och kurslitteratur.
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Att dyka på natten är riktigt spännande. När mörkret faller går nattskiftet på i haven och under dygnets mörka timmar blir de nattlevande djuren mer aktiva, som till exempel hummer och vissa fiskar. Många arter ändrar skepnad på natten, koralldjuren kommer exempelvis ut för att fånga föda, vilket gör att revet får mer färg och ser mer levande ut.
Dyker man i insjöar vaknar kräftorna till liv och fiskarna går att komma riktigt nära. Har man dessutom klart väder och fullmåne är lyckan gjord.
Nattdykning ger helt nya perspektiv på gamla dykplatser som kanske mist sin attraktion. Dyker du där på natten återfår de mycket av känslan du hade när du gjorde dina första dyk där på dagen.
Om det är vackert väder åker vi direkt till Uskavi kalkbrott och kör teorigenomgång i skenet av lägerelden samtidigt som vi väntar på att solen ska gå ner helt.
3 dyk under två dagar ingår i kursen.

Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1200 SEK inkl certifikat.
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Att navigera under vatten är en av de viktigaste färdigheterna man har att lära sig som dykare. Inte nog med att det minskar förvirring och nervositet, man undviker även långa ytsim och ökar effektiviteten i dykplaneringen.
De fördelar med undervattensnavigering som räknats upp ovan gör att man använder mindre luft. Man andas långsammare och är mer avspänd under vattnet. Det är ytterliggare ett steg mot mer säker och effektiv dykning.
Kursen genomförs i Uskavi kalkbrott och vi lovar dig både enkla och knepiga övningar. En kurs både för dig som sover med kompassen såväl som för dig som inte riktigt blivit kompis med densamma. Kursen innehåller en teorikväll och två utedyk.
.jpg)
Open Water Diver eller motsvarande.
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1200 SEK inkl certifikat, entré till Gustavsvik samt bassänghyra.
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Att lära sig dyka Nitrox innebär att du kan förlänga dyktiderna på dina favoritplatser. Det kan vara i ett kalkbrott utanför Örebro, när du dyker på vackra västkusten eller på vrak i Östersjön. Det kan självklart också vara när du är på din dyksemester utomlands och göra flera dyk samma dag. Då kommer Nitrox verkligen till sin rätt!
Många pratar om nitrox, men alla vet kanske inte exakt vad det egentligen är och när den kommer bäst till användning. Låt oss reda ut det en gång för alla. Nitrox är en blandning av syre och kväve. Alltså är det på sätt och vis nitrox du andas just nu.
Vanlig luft består lite grovt av 21% syre och 79% kväve. När man ökar syrehalten till att vara högre än 21% har man fått syreberikad luft, man har berikat luften med syre. Denna syreberikade luft kallas för nitrox. De vanligaste blandningarna är mellan 22 - 40% syrgas.
Denna kurs har du alltid nytta av. Det är INTE en djupdykarkurs och det är INTE teknisk dykning. Med exempelvis 32% Nitrox i din flaska får du max dyka till 30 meters djup. Alltså passar kursen ytterst bra till dig som nöjesdyker!
Fördelarna med Nitrox är många. Det man tänker på först är den förlängda bottentiden. Eftersom att du inte får lika mycket kväve i kroppen kommer du kunna vara under vattnet längre tider! Eller så använder du din nitrox för att öka säkerhetsmarginalen markant!
Många upplever även att de inte är lika trötta efter ett dyk med nitrox jämfört med ett dyk på vanlig luft.
Du betalar endast 1200 SEK för din nitrox-kurs om du bokar den tillsammans med någon annan kurs!
Kursen innehåller två kvällar teori. Inga dyk sker på kursen.

Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1500 SEK inkl kurslitteratur, tabeller och certifikat (du betalar endast 1200 SEK för din nitrox-kurs om du bokar den tillsammans med någon annan kurs).
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Vad sägs om att slippa använda fenorna men ändå uppleva något utöver det vanliga? Bara flyta med och beskåda det underbara och fascinerande undervattenslandskapet!
Att göra ett strömdyk, det vill säga bara flyta med strömmen, är något av det häftigaste man kan göra som dykare. Många kända dykplatser i världen kännetecknas också av just strömdykning.
Lär dig grunderna inom strömdykning. Det kommer bli ett minne för livet!
Oxygène Örebro kör strömkursen vid Motala ström där vattnet har en jämn och bra hastighet.
Teori körs en vardagkväll och dykningen äger rum under en lördag. På teorin kommer vi konfigurera den markeringsboj som är obligatorisk på kursen.

Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1200 SEK inkl certifikat
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Sök och bärning har allt! PADI:s specialkurs i sök och bärgning förbättrar dina navigationskunskaper och ger dig värdefull erfarenhet i att söka och bärga tappade föremål.
Oavsett om du ska leta efter en förlovningsring, farfars löständer, tappat viktbälte eller en utombordare lär du dig rätt sök- och lyfttekniker. Under kursen kommer du lära dig att hantera en linrulle samt att sköta olika storlekar på lyftsäckar för att bärga små som stora föremål.
Här är några av kursmålen:
- Kunna planera, organisera och bli medveten om de faror som råder vid sök och bärgning
- Navigationstekniker under vatten
- Kunna använda ett antal olika sökmönster för att lokalisera föremål på botten
- Rätt tekniker vid användning av lyftsäckar

Advanced Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1600 SEK inkl certifikat.
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Lär dig dyka med torrdräkt och förläng din dyksäsong till fyra årstider.
Vi inleder med en teorigenomgång för att sedan åka till Uskavi eller Nydalen i Vättern för två dyk.
Vi går igenom tekniker och simsätt med torrdräkt och provar även på övningar som luftvandring, kullerbytta, uppflytning med mera.

Open Water Diver eller motsvarande
Inga schemalagda kurser just nu. Maila oss gärna om du är intresserad.
1200 SEK inkl certifikat.
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
När du trodde du gjort allt!
Som ett av två PADI Dykcenter i världen kan Oxygène Örebro erbjuda kursen UV Pilot. Under kursen lär du dig att behärska en så kallad sökdrake, som närmast kan liknas vid ett segelflygplan ämnat för vatten. En elev sa en gång att ''det var som att vara med i ett TV-spel, fast bättre...''
Sökdraken har en huv, ett roder samt ett ''sits'' för dykaren som enkelt kan manövrera draken i den riktning som önskas. Med hjälp av ett rep från en båt dras man fram i behaglig fart. Till skillnad från vanlig dykning får man här en uppfattning om hur UV-landskapet verkligen ser ut. Självklart dyker vi i par.
En riktigt rolig kurs som gör att du sedan kan följa med på underhållande drakdykning tillsammans med Oxygene Örebro i Vättern, Jan Sangrud och hans företag DiveTech i Östersjön eller Oxygene Lysekil på västkusten.

MISSA INTE DETTA!
Inget kursmaterial behöver läsas innan kursstart, utan vi går igenom allt kvällen före själva dykningen. Teorin sker alltid en fredagkväll med start 18:00 i Oxygene Örebros butik på Hertig Karls Allé 10 i Örebro.
Kursen hålls i Örebro och Vättern. Vi drar igång kl: 07:30 för packning. Därefter åker vi till vackra Vättern för drakdykning. Samma upplägg på söndagen. Vi kommer inte åka till samma ställe båda dagarna utan försöker besöka både västra och östra Vättern.
Totalt körs fyra apparatdyk på draken.Vi kommer ha tillgång till två båtar under kursen för att få allting att flyta på smidigt.
Om du kommer från annan stad och behöver övernattning i Örebro kan vi rekommendera vandrarhemmet/hotellet Livin som ligger fem minuters bilväg från vårt dykcenter. Telefonnummer hit är 019-310240 och e-post är info@grenadjaren.se.
Är du Rescue Diver och har ytterligare fyra PADI Specialkurser kan du ansöka om PADI Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro efter att ha avslutat och blivit godkänd på denna kurs.
Instruktör på kursen är Anders Bergmark MSDT #75327.

Advanced Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
2500 SEK inkl certifikat och båtutfärder.
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.


Du får en bred kunskap i dykutrustning och dess funktion, både teoretiskt och praktiskt. Har du ingen egen utrustning får du många värdefulla tips. Har du utrustning lär vi dig hur du ska sköta den för att få många år av problemfri användning.
Du kommer bland annat lära dig hur man lagar en våtdräkt, hur man byter tätningar på en torrdräkt, reparerar enklare fel på en regulator och manometer mm. Dessutom kommer vi gå igenom så gott som alla utrustningsdetaljer som finns i butiken såsom olika typer av SMB, linrullar, plattor, flaskor mm.
Slutligen kommer erbjudas en hel del tips hur du kan göra din dykning enklare och roligare genom att ha bra kännedom om detaljer och trim.
Kursen inleds med en kväll teori där vi går igenom mycket av den utrustning som finns i butiken. 
Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1200 SEK inkl certifikat,
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.
Känn historiens vingslag när du närmar dig ett vrak som legat på botten i flera årtionden!
Att dyka på vrak innebär en helt ny dimension av dykningen. Med rätt kunskaper kan man på ett lugnt och metodiskt sätt beskåda såväl flygplan, stora malmfartyg som u-båtar och transportfartyg.
Under kursens gång lär du dig bland annat konsten att navigera rätt vid vrakdykning samt att bli uppmärksam på de faror som finns men kanske inte märks för ett otränat öga. Med rätt utbildning är vrakdykning en säker dykform!
Den här vrakkursen genomförs i Vättern och vraken vi dyker på är:
TYSKEN
En tysk segelbåt som sjönk utanför Motala i Vättern i juni 2001. Står vackert på sandbotten på ca 18 meters djup med seglen fortfarande hissade. Ett enkelt dyk med normalt mycket god sikt.
KUNG RING
Ett 30 meter långt och 7 meter brett ångfartyg som plötsligt sprang läck och sjönk år 1918. Vid bärgningsförsök hamnade vraket på sidan och man gav upp försöken till bärgning. Numera ligger vraket med kölen upp på 14 meters djup. Mycket roliga detaljer finns att beskåda.
HAJEN
Hajen var en skuta i trä som förmodligen var lastad med tegelsten när hon sjönk. Hon är ca 20 meter lång vilket innebär att man vid bra sikt kan se hela vraket. Mycket detaljer finns kvar såsom ankarspel mm. Masten är intakt och sticker upp till ca 20 meters djup. Dykdjupet är 30 meter.
MATHILDA
Mathilda är en slup som var lastad med bland annat potatis när hon sjönk. Det var marknad i Hjo 6 oktober 1896 och många skutor hade dröjt sig kvar, dels för marknaden och dels för det hårda vädret. Framåt eftermiddagen bestämde sig kapten Johansson ändå för att segla över Vättern till Motala på andra sidan. Utanför inloppet var det mycket hård sjö och det dröjde inte länge förrän Mathilda hade förskeppet under vatten och försvann i djupet med seglen satta. I nästan 100 år slumrade vraket på Vätterns botten, tills hon en dag 1982 återfanns i nästan oskadat skick. Dykdjupet är 30 meter.
Om du kommer från annan stad och behöver övernattning i Örebro kan vi rekommendera vandrarhemmet/hotellet Livin som ligger fem minuters bilväg från vårt dykcenter. Telefonnummer hit är 019-310240 och e-post är info@grenadjaren.se.
.gif)
Advanced Open Water Diver eller motsvarande
Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
1600 SEK inkl certifikat. Kostnad för båtutfärder lördag-söndag tillkommer med 750 SEK.
När du gått fem olika specialkurser och samtidigt gjort 50 dyk och är Rescue Diver kan du ansöka om Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro.

När du trodde du gjort allt!
Som ett av två PADI Dykcenter i världen kan Oxygène Örebro erbjuda kursen UV Pilot. Under kursen lär du dig att behärska en så kallad sökdrake, som närmast kan liknas vid ett segelflygplan ämnat för vatten. En elev sa en gång att ''det var som att vara med i ett TV-spel, fast bättre...''
Sökdraken har en huv, ett roder samt ett ''sits'' för dykaren som enkelt kan manövrera draken i den riktning som önskas. Med hjälp av ett rep från en båt dras man fram i behaglig fart. Till skillnad från vanlig dykning får man här en uppfattning om hur UV-landskapet verkligen ser ut. Självklart dyker vi i par.
En riktigt rolig kurs som gör att du sedan kan följa med på underhållande drakdykning tillsammans med Oxygene Örebro i Vättern, Jan Sangrud och hans företag DiveTech i Östersjön eller Oxygene Lysekil på västkusten.

MISSA INTE DETTA!
Inget kursmaterial behöver läsas innan kursstart, utan vi går igenom allt kvällen före själva dykningen. Teorin sker alltid en fredagkväll med start 18:00 i Oxygene Örebros butik på Hertig Karls Allé 10 i Örebro.
Kursen hålls i Örebro och Vättern. Vi drar igång kl: 07:30 för packning. Därefter åker vi till vackra Vättern för drakdykning. Samma upplägg på söndagen. Vi kommer inte åka till samma ställe båda dagarna utan försöker besöka både västra och östra Vättern.
Totalt körs fyra apparatdyk på draken.Vi kommer ha tillgång till två båtar under kursen för att få allting att flyta på smidigt.
Om du kommer från annan stad och behöver övernattning i Örebro kan vi rekommendera vandrarhemmet/hotellet Livin som ligger fem minuters bilväg från vårt dykcenter. Telefonnummer hit är 019-310240 och e-post är info@grenadjaren.se.
Är du Rescue Diver och har ytterligare fyra PADI Specialkurser kan du ansöka om PADI Master Scuba Diver och bli GULDMEDLEM hos Oxygene Örebro efter att ha avslutat och blivit godkänd på denna kurs.
Instruktör på kursen är Anders Bergmark MSDT #75327.

Kurspris: 2500 SEK
Förkrav: Advanced Open Water Diver
För bokning: Ring 019-13 14 40 eller maila på orebro@oxygenediving.com Du kan även anmäla dig i aktivitetsfältet uppe till höger.
Grupp: Är ni en grupp på minst fyra personer kan vi köra kursen en helg som passar för er. Hör av er med förslag på datum!


Master Scuba Diver är det högsta icke-professionella steget inom PADI.
Titeln antyder att du gjort minst 50 dyk, är utbildad Rescue Diver samt genomfört fem olika PADI specialkurser. Du är med andra ord en välutbildad dykare som har en stor bredd och stort kunnande inom dykområdet.
Om du är medlem hos Oxygene Örebro och utbildat dig till Master Scuba Diver samt ansökt om certet hos PADI blir du automatiskt guldmedlem hos Oxygene Örebro. Detta innebär en rad ytterligare förmåner förutom de du redan har som medlem.

DiveMaster är det första steget i din professionella dykkarriär. Helt plötsligt öppnar sig en hel värld av upplevelser och möjligheter för dig!
Som DiveMaster på en kurs eller en utfärd är du ett stöd och en trygghet för de andra dykarna. De kommer fråga dig om råd och de kommer vilja diskutera olika lösningar med dig. Att vara DiveMaster innebär att vara ett föredöme för andra dykare och du kommer märka vilken enormt social sport dykning är. Du kommer möta nya människor och du kommer få vara med om mängder med roliga, spännande och underbara upplevelser.
Kursen kommer utveckla dig som dykare och som medmänniska. Välkommen till en spännande framtid för din dykning!

En DiveMaster-kurs går att lägga upp på flera olika sätt. Den kan vara under lång tid och med självstudier emellan eller under en sammansatt period med studier innan kursstart.
En DiveMaster-kurs innehåller följande moment:
- Teorilektioner
- Räddningsövningar
- Träning på att demonstrera skills för elever
- Uthållighetstester och stresstest
- Prov på teorin
- Räddningsplan och kartläggning av en dykplats
- Praktik på riktiga kurser
Teori
Under många kurser skall du som elev lära dig vad instruktören kan. Under en DM kurs är förhållandet annorlunda. Du skall utveckla en förståelse för uppbyggnaden av kurser och pedagogiken bakom PADIs system. Detta gör att din instruktör blir mer av en mentor och lektionerna ofta har en mer diskussionsbaserad uppbyggnad.
Exempel på teorilektioner: Fysik, fysiologi, RDP, att assistera elever under träning, att guida certifierade dykare, riskhantering, den affärsmässiga sidan av dykningen mm
Räddningsövningar
En DM förväntas kunna leda en räddningsaktion och du kommer få öva på att reda upp en olycka på en dykplats samt att utveckla tekniker för att se hur du enkelt kan förhindra problem redan innan de uppstår.
Uthållighetstest och stresstest
Som DM behöver du vara en duktig vattenmänniska. Vi testar dig på 400m, 800m, bogsering av dykare och vattentramp. Du behöver inte vara på elitnivå för att klara testerna, men en god grundfysik är bra. Stresstestet syftar till att ge dig en kännedom av din egen förmåga att lösa en komplicerad situation under vattnet.
Demonstrera skills
Under framförallt en grundkurs kommer du träffa på elever som behöver extra träning för att bli dykare. Du skall kunna leda en elev genom övningar och kunna visa övningarna på ett sätt så att eleven förstår hur de skall göra för att lyckas.
Räddningsplan och kartläggning av en dykplats
Att göra en detaljerad karta av en dykplats ger dig kunskaper om hur du kan titta på en ny dykplats och se risker och möjligheter där. Att göra en räddningsplan på en dykplats syftar till att ge dig kunskap om hur en räddningsaktion skall ledas på ett effektivt sätt.
DiveMasterns Litteratur
För kursen behövs följande böcker:
- PADI DiveMaster, en bok som tar upp en DMs roll med elever, DM som guide, hur dekopressionstabeller är uppbyggda, olika PADI-program som en DM får hålla på egen hand, riskhantering och kvalitetsförsäkran mm. Boken är på engelska och innehåller kunskapskontroller så att du kan kontrollera dina nyvunna kunskaper direkt.
- Diving Knowledge Workbook, är en övningsbok för ämnen så som dykfysik, dykfysiologi, dykutrustning, dykmiljö och RDP. Boken är uppbyggd med övningar och facit till dessa samt en förklaring till facit så att man kan studera helt på egen hand! Mycket pedagogisk bok. Det är denna bok blivande instruktörer använder för att öva upp sig inför testerna på examinationen. Boken är på svenska.
- Dykencyklopedin, är ett uppslagsverk om dykning. Den innehåller fakta långt över minimikunskapen för en DM. Ämnen som den behandlar är till exempel kemi och fysik för dykaren, fysiologi, utrustning, marinbiologi mm. Alla kunskaper du behöver för att klara av Diving Knowledge Workbook finns i Dykencyklopedin. Boken är på svenska.
Praktik på kurs
Efter att de teoretiska delarna är gjorda på din DM kurs kan du göra praktik på riktiga kurser. Det är mycket spännande att som DiveMasterKandidat delta på en kurs och följa instruktör, DiveMaster och elever i deras väg mot ett dykcertifikat. Du kommer känna igen flera av de diskussioner vi har haft under kursen i verkligheten och kanske uppkommer några nya funderingar. Praktiken ger sig verkligen riktig erfarenhet inför din framtid som DiveMaster.
Vad får en DM göra?
Som certifierad DiveMaster får du bland annat på egen hand genomföra:
- SkinDiver kurs
- Discover Snorkeling
- Guida certifierade dykare
- Scuba review / avrostning
- Assistera instruktör på kurser
- Vara ansvarig för logistik på kurser
Kurspris: 4900 SEK. Kurslitteratur tillkommer.
Förkrav: Rescue Diver och minst 20 dyk. 60 dyk för att få ut certifikat.
Schemalagda kurser 2012: Se knappen "Kurser 2012" på vår startsida.
För bokning: Ring 019-13 14 40 eller maila på orebro@oxygenediving.com Du kan även anmäla dig i aktivitetsfältet uppe till höger.

För dig som vill ha det riktiga drömjobbet!
OWSI är en förkortning för Open Water Scuba Instructor! Denna kurs gör dig alltså till PADI instruktör.
För att bli instruktör måste du kunna mycket. En IDC, Instructor Development Course, är för att lära dig att arbeta som instruktör. Med handledning av en Course Director lär du dig PADIs utbildningssystem och hur du lägger upp och genomför teorilektioner, bassängpass och utedyk. Under IDCn är det meningen att du skall lära dig allt du behöver för att klara nästa steg.
För att få bli certifierad som OWSI måste du genomföra en IE, Instructor Examination. Denna testar dig på alla de färdigheter som din Course Director lärt dig under din IDC.
Efter en IE är du färdig att erövra världen med dina nya kunskaper! Som svenskutbildad instruktör är du mycket attraktiv i dykbranschen!
Kontakta Eric på Oxygene Örebro (019-13 14 40) för en grundlig förklaring av hur detta spännande steg i karriären går till.
GUE Fundamentals är en dykkurs med inriktning på de grundläggande (fundamentala) teknikerna i ''avancerad'' dykning. På kursen finslipas avvägning, simtekniker, optimering av utrustning och strömlinjeformning. Kursen är ett förkrav för att gå vidare inom GUE med exempelvis teknisk dykning eller grottdykning.
Några av kraven man ska kunna visa upp för att bli godkänd på kursen:
1) Demonstrate proficiency in safe diving techniques; this would include pre-dive preparations, in-water activity, and post-dive assessment.
2) Demonstrate awareness of team member location and a concern for safety, responding quickly to visual cues and dive partner needs.
3) Efficiently and comfortably demonstrate how to donate gas to an out-of-gas diver.
4) Efficiently and comfortably demonstrate how to donate gas to an out-of-gas diver followed by a slow, direct ascent to the surface.
5) Comfortably demonstrate at least two propulsion techniques that would be appropriate in delicate and/or silty environments.
6) Demonstrate a safe and responsible demeanor throughout all training.
7) Demonstrate proficiency in the ability to deploy a spool and a surface marker.
8) Demonstrate good buoyancy and trim.
9) Demonstrate proficiency in underwater ommunication
10)Demonstrate basic equipment proficiency and an understanding of the DIR equipment configuration.
11) Demonstrate aptitude in the following open water skills: mask clearing, mask removal and replacement, regulator removal and exchange, long hose deployment.
12) Demonstrate safe ascent and decent procedures.
13) Demonstrate proficiency in executing a valve drill.

Instruktör: Mattias Vendlegård
Pris: 6500 SEK. Utöver denna kostnad tillkommer gaskostnad samt bassänghyra. Normalt ca 400 SEK / elev.
Kursschema: Kursen är upplagd på fyra heldagar med max tre elever. Varje dag börjar kl: 09:00 och håller på som längst till 22:00.
Bokning del 1: Bokning på kursen sker genom att betala in 1000 SEK till Oxygene Örebros BG 737-5561 (ring först och kolla att platser finns tillgängliga). Resterande 5500 SEK ska vara inbetalt åtta veckor innan kursstart.
Bokning del 2: Efter att du bokat dig hos Oxygene Örebro måste du som elev registrera dig på GUE:s hemsida (www.gue.com) för att vara anmäld till kursen rent formellt. På GUE:s hemsida finns också förkraven som du måste uppfylla. Anmälningsavgift till GUE är ca 80 USD och betalas med kort vid anmälan på deras hemsida. Då ingår registrering, kurslitteratur (PDF som tankas ner från gue.com) och eventuell certifiering.
Bokning del 3: Resterande 5500 SEK betalas senast fyra veckor innan kursstart.
För dig som vill uppleva världens bästa dykning!
Grottorna i Mexico håller en tropisk temperatur och sikten är kristallklar. Här upplever man miljöer som endast beskådats av ett fåtal.
Prata med Anders om du är intresserad av att åka till Mexico och genomföra en GUE Cave 1. Han hakar mer än gärna på och nöjesdyker;)
Vi samarbetar med Zero Gravity.



Välkommen till våra sidor om utrustning. Här kan du läsa mer om att köpa egen utrustning, att hyra och att serva.
Vi har ett brett sortiment av dykutrustning från olika leverantörer. Kom gärna in i butiken och få professionell service av vår personal.
Hos oss får du snabb och effektiv bytesrätt samt oslagbara garantier.


.jpg)
Dykning ska vara enkelt, säkert och roligt!
Enkelt att dyka blir det om man har sin egen utrustning. Du är inte beroende av om just dina storlekar finns att hyra den där fina lördagen med strålande sol när dykkompisen ringer och frågar om du ska med.
Säkert att dyka blir det när man använder en och samma utrustning under en längre tid. Du vet hur allt funkar och hittar spännen, remmar och andra detaljer snabbt. Du vet också att dräkten du använder sitter perfekt och behöver inte kompromissa med storlekar om du ska hyra.
Roligt att dyka blir det när man känner att dykutrustningen sitter bra och att man själv anpassat den som man vill ha den.
Alltså, ska man bli en aktiv dykare finns det bara ett val. Skaffa eget!
.jpg)
Ett vanligt argument när man funderar på att skaffa utrustning är kostnaden. Att köpa utrustning är ju så dyrt! Det är en sanning med modifikation.
När man gick dykkursen var det förmodligen för att komma igång och bli en aktiv dykare, inte för att få en plastbricka i plånboken. Låt oss därför anta att man hyr utrustning i snitt två gånger i månaden för att komma ut och dyka. Inte speciellt många gånger, eller hur? Kostnaden för detta är 700 SEK.
Säg istället att man köper ett dykpaket bestående av flaska, väst och regulator med dykdräkt för ca 13000 SEK (en vanlig summa för det första dykpaketet). Efter ett och ett halvt år har du hyrt utrustning för samma summa som du kan köpa ett eget dykpaket för. Dessutom kan du sälja ditt dykpaket och få pengar tillbaka.
Vill du inte betala din dykutrustning kontant kan du handla på räntefri avbetalning genom att använda Oxygènekontot. Med detta kort har du en övre inköpsgräns på 30000 SEK. Du kan välja att dela upp din dykutrustning på 6 eller 12 månader räntefritt. Du kan även betala på 24 eller 36 månader mot ett mindre tillägg. Självklart kan du när som helst betala in hela summan och avsluta avbetalningen.
Välkommen in till butiken så hjälper vi till att anpassa en utrustning för just Dig!
Oxygene Örebros kurs- och hyrutrustning är av högsta kvalitet och är anpassad för dykning i svenska vatten året om.
| Medlem (50%) | Ej medlem | |||
| 1 dygn | Helg | 1 dygn | Helg | |
| Komplett sommarutrustning | 350 | 550 | 700 | 1100 |
| (DVS: Flaska, väst, reg, semidry) | ||||
| Komplett TORR utrustning | 450 | 650 | 900 | 1300 |
| (DVS: Flaska, väst, reg, torrdräkt) | ||||
| Paket (Flaska, väst, reg): | 250 | 400 | 500 | 800 |
| Regulator: | 100 | 150 | 200 | 300 |
| Flaska: | 150 | 200 | 300 | 400 |
| Väst: | 100 | 150 | 200 | 300 |
| Semidry / våtdräkt: | 200 | 300 | 400 | 600 |
| Torrdräkt: | 300 | 500 | 600 | 900 |

Apeks DST XTX50 med octopus XTX40. Regulatorn är frysskyddad och mycket lättandad.
Cressi-Sub Light-Jac av vingmodell med stor lyftkraft. Integrerade viktfickor för bästa komfort. Storlekar XS - L
10 liters 232 bars flaskor för dess smidighet.
Ursuk Cordura O2 med warmneck, dubbla benfickor och frontkedja. Överdelen är röd för bra synlighet. Vissa av dräkterna har även fastmonterat ringsystem för torrhandskar. Storlekar XS - XL
Waterproof Lynx 5 mm heldräkt med dragkedja på ryggen och semi-dry tätningar på ben och armar för ökad värmekomfort. Storlekar dam 34-44, herr 46-58.
Waterproof gör marknadens bästa huvor som funkar för alla. Storlekar XS-XL
Oxygene Örebro har en komplett serviceverkstad där vi servar all typ av dykutrustning. Våra servicetekniker har gått servicekurs hos respektive tillverkare och är alla behöriga på de märken de servar.
För aktuella servicepriser ber vi dig kontaka oss på 019- 13 14 40 eller maila på orebro@oxygenediving.com
.jpg)
Lev genom andra eller upplev det själv...
Hos Oxygene Örebro hittar du dykning för alla smaker!

Under perioden 1 maj - 31 aug har dyksällskapet så kallade onsdagsutfärder. Vi åker helt enkelt iväg från dykbutiken kl: 17:30 och gör ett dyk i en närbelägen sjö eller i ett kalkbrott.
Dessa utfärder är perfekta att börja med efter att man slutfört sin grundkurs och vill komma igång och dyka. Kvar på land under dyket finns ansvarig som håller en genomgång innan dyket och sedan delar in i dykpar.
Pris för medlemmar är 100 SEK (icke medlemmar 200 SEK).
Behöver du hyra utrustning kostar det 450 SEK för ett dykpaket med torrdräkt (350 SEK med våtdräkt)

Under hela året, alltså även vintern, har vi utfärder på en lördag eller söndag där vi gör två dyk och grillar mellan dyken. Dykplatserna varierar men vi försöker så ofta vi kan att besöka Vättern och dess klara och lättdykta vatten. Ibland blir det landyk vid Öninge, Nydalen och Hästholmen och vissa helger tar vi båten och dyker på något av Vätterns många vrak.
Dessa utfärder är perfekta att börja med efter att man slutfört sin grundkurs och vill komma igång och dyka. Kvar på land under dyket finns ansvarig som håller en genomgång innan dyket och sedan delar in i dykpar.
Pris för medlemmar är 150 SEK (icke medlemmar 300 SEK).
Behöver du hyra utrustning kostar det 600 SEK för ett dykpaket med dubbla flaskor och torrdräkt (500 SEK med våtdräkt)

.jpg)
Följ med Oxygène Örebro på dykning i Vätterns klara vatten. Vi har en egen RIB-båt som ligger på trailer vilket innebär att vi kan växla iläggningshamn och snabbt komma ut till de bästa dykplatserna. Föutom naturdyk besöker vi även en hel del vrak som ligger på varierande djup.
När vi åker ut en heldag lördag eller söndag och gör två dyk kostar utfärden 600 SEK. Åker vi ut en vardagkväll och gör ett dyk kostar utfärden 350 SEK.
De vrak vi dyker på i första hand är Tärnan, Vulkan, Tysken, Byälven, Kung Ring, Per Brahes förlisningsplats, Tegelpråmen, Ulrika, Måsen, U-båten, Mathilda, Greve Rosen och Hajen. Dykdjupet varierar från 4 meter ner till Greve Rosen som ligger djupast med sina 43 meter.
Som medlem i Oxygene Örebros dyksällskap har du rabatt får våra båtutfärder (icke medlemmar betalar 100 SEK mer).
.jpg)
.jpg)
Nu erbjuder vi det perfekta kursupplägget för dig som vill lära dig att dyka på semestern och samtidigt hinna med så mycket som möjligt!
Steg 1: Du genomför all teori, bassängträning och prov hos oss på Oxygene Örebro i lugn och ro innan din semester. All undervisning och kurslitteratur är på svenska och du får en bra teoretisk grund att gå vidare på.
Steg 2: På din semester avslutar du kursen med fyra dyk i havet. Inga böcker att läsa eller varma klassrum på semestern utan bara spännande upplevelser och äventyr. Vi har ett stort internationellt kontaktnät och hjälper dig mer än gärna att boka dina dyk i havet på din semesterdestination.
Ring oss på 019 - 13 14 40 så berättar vi mer om detta upplägg som gör att du får mer tid över till riktig dykning på din semester!
Kurspris: 2499 SEK inkl kurslitteratur och lån av dykpaket och dräkt.

DyksällskapetOm vi antar att du träffar släkten under julen och att du har ätit lite för mycket sill på midsommar så är det ändå 50 dykbara helger kvar på året. För ynka 12 SEK per helg blir du medlem i ett av Sveriges mest aktiva dyksällskap.
Medlem 2012Som medlem hos Oxygène Örebro betalar du 600 SEK för ett kalenderår och får då: - Deltagande i dykutfärder och aktiviteter till medlemspriser (oftast halva priset) Vill du bli medlem kommer du in till butiken och betalar 600 SEK. Du kan även betala in summan på vårt BG 737-5561. Glöm ej att skriva ditt namn.
|
Master Scuba Diver är det högsta icke-professionella steget inom PADI.
Titeln antyder att du gjort minst 50 dyk, är utbildad Rescue Diver samt genomfört fem olika PADI specialkurser. Du är med andra ord en välutbildad dykare som har en stor bredd och stort kunnande inom dykområdet.
Om du är medlem hos Oxygene Örebro och utbildat dig till Master Scuba Diver samt ansökt om certet hos PADI kan du ansöka om att bli guldmedlem hos Oxygene Örebro. Detta innebär en rad ytterligare förmåner förutom de du redan har som medlem.

Skicka ett mail till Oxygene Örebro på orebro@oxygenediving.com så tar vi kontakt med dig. Det går även bra att ringa på 019-13 14 40.
Vår kompressor är av fabrikatet Bauer och fyller dina flaskor med ren och nitrox-kompatibel luft för både 200 och 300 bar. Vi utför regelbundet luftanalyser för att säkerhetsställa kvaliten på andningsluften.
Hos oss kan du fylla:
- 200 bar
- 300 bar
- Nitrox 22-100 %
- Helium
- Oxybox
- Flaskor för paintball och luftgevär
När du fyller dina flaskor hos oss kan du välja mellan att införskaffa ett luftkort, ett klippkort eller att betala vid varje fyllning. Som medlem hos Oxygene har du rabatt på luftfyllning.
Luftkort enkel: 1000 kr/kalenderår (max två personliga flaskor/kort)
Luftkort dubbel:1600 kr/kalenderår (max två personliga flaskor/kort)
Klippkort enkel medlem: 400 kr (10 fyllningar betala för 8)
Klippkort dubbel medlem: 640 kr (10 fyllningar betala för 8)
Om vi antar att du träffar släkten under julen och att du har ätit lite för mycket sill på midsommar så är det ändå 50 dykbara helger kvar på året. För ynka 12 SEK per helg blir du medlem i ett av Sveriges mest aktiva dyksällskap.
Som medlem hos Oxygène Örebro betalar du 600 SEK för ett kalenderår och får då:
- Deltagande i dykutfärder och aktiviteter till medlemspriser (oftast halva priset)
- Halva priset på utrustningshyra
- Erbjudande på utvalda produkter med specialpriser till medlemmar
- Deltagande vid resor arrangerade av Oxygene till medlemspriser
- Gratis inträde till föredrag Oxygène Örebro arrangerar
- Rabatt på luftfyllningar
- E-postutskick så du vet vilken världsdel vi skall åka till härnäst
Vill du bli medlem kommer du in till butiken och betalar 600 SEK. Du kan även betala in summan på vårt BG 737-5561. Glöm ej att skriva ditt namn.

Vi har som ambiton att förutom de vanliga lokala utfärdena även erbjuda dykutfärder som sticker ut i mängden. 2008 åkte vi till exempel till världens djupaste bassäng vid namn Nemo33 som ligger i Bryssel. 2009 var vi till Indonesien och dök vid Bunaken/Lembeh. Vi försöker ständigt hitta nya roliga utflyktsmål som vi inte besökt tidigare eller göra återbesök på platser som genom åren blivit omtalade. Vad sägs om denna mix som du kan ta del av som aktiv dykare under dykåret 2012:
1) Till att börja med behöver du veta vilka utfärder och resor som erbjuds. Detta hittar du i aktivitets-kolumnen till höger.
2) När du hittat ett datum som passar bra ringer eller mailar du till oss och berättar att du vill följa med. Vi skriver upp dig och när du betalt in handpenning eller hela utfärdskostnaden är du garanterad plats.
3) Behöver du hyra utrustning kommer du in till butiken så tidigt som möjligt och bokar upp aktuell utrustning samt slutbetalar denna för att veta att ingen annan bokar upp den.

Master Scuba Diver är det högsta icke-professionella steget inom PADI.
Titeln antyder att du gjort minst 50 dyk, är utbildad Rescue Diver samt genomfört fem olika PADI specialkurser. Du är med andra ord en välutbildad dykare som har en stor bredd och stort kunnande inom dykområdet.
Om du är medlem hos Oxygene Örebro och utbildat dig till Master Scuba Diver samt ansökt om certet hos PADI blir du automatiskt guldmedlem hos Oxygene Örebro. Detta innebär en rad ytterligare förmåner förutom de du redan har som medlem.

Oxygene Örebro kan erbjuda följande specialkurser som du kan läsa mer om under länken "Utbildning":



.jpg)

.jpg)

.jpg)
.gif)
.jpg)


.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.gif)

.gif)


.jpg)
.jpg)

.jpg)



Kurser 2012
.jpg)
Prova på dyk: 24/1, 23/2, 20/3, 26/4, 24/5, 21/6, 12/7, 16/8, 13/9, 11/10, 8/11, 5/12
St Johns rev i södra Egypten erbjuder en stor mångfald av atoller och rev, och det ligger bara ca 40km norr om den sudanesiska gränsen. Revsystemet består av många kända dykplatser och många fler som ännu är oupptäckta. Tack vare sin skyddade natur passar det att dyka här året om.
Programmet är varierat och kommer täcka flertalet olika rev, väderförhållandena är dock avgörande. Vid bra väder kommer dessa platser att besökas: St Johns, Fury Shoals, Sha´ab Aiman, Sha´ab Mahrus, Gota Kebir, Gota Saraya & Elphinstone.
Vi åker med Scuba Travel´s flaggskepp, Emperor Elite, som är en av Röda Havets absolut bästa dykbåtar. Resan passar för dig som har gjort ett tjugotal dyk och dykningen är helt enkelt fantastiskt bra. Häng med du också! Vi har bara 12 platser så boka dig redan idag.
Mitt i Medelhavet, mellan Europa och Afrika, ligger denna fascinerande ögrupp. Solen, det kristallklara vattnet och de historiska sevärdheterna i kombination med en stor gästfrihet hos Malteserna är en unik företeelse även i Medelhavet.
Dykningen är mycket trevlig med en blandning av vrak, grottor och väggdykning med dykmål för alla från nybörjare till avancerade dykare. Kombinationen kanonsikt, spännande formationer och ett bra marint liv gör Gozo till en av våra absoluta favoritdestinationer. Välkända dykplatser som Blue Hole, Inland Sea och Reqqa point hittar man här.
Dykningen på Gozo passar både dig som är nybörjare och den mer erfarne dykaren. Vi bor i trevliga lägenheter i det mysiga Marsalforn och har 12 platser att förfoga över. Anmäl dig redan idag för att säkra din plats!
Resorna ovan arrangeras av Scuba Travel Scandinavia AB. De hanterar din bokning helt och hållet inklusive betalning för resan. De har ställt lagstadgad resegaranti.
Utfärder 2012

Här kommer ett axplock av de utfärder Oxygene Örebro kommer anordna under 2012. Sidan kommer uppdateras under våren med vrakutfärder samt resor till västkusten.
Onsdagsutfärder:
Under perioden maj-augusti kör vi onsdagsutfärder. Vi är inte ute varje onsdag men nästintill. Dyken kan ske både från land eller från båt. Avfärd är kl: 17.30 och ett dyk genomförs.
Kostnad landyk: 100 SEK för medlemmar (ej medlemmar 200 SEK)
Kostnad båtdyk: 350 SEK för medlemmar (ej medlemmar 600 SEK)
28 april - Avrostningsdyk i Uskavi med skattjakt
9 maj - Landyk Nydalen, Vättern
23 maj - Landdyk Kvinnersta Södra, kalkbrott
6 juni - Landdyk Kvinnersta Norra, kalkbrott
27 juni - Landdyk Kolsva, kalkbrott
11 juli - Landdyk Kvinnersta Södra, kalkbrott
1 aug - Landdyk Kvinnersta Norra, kalkbrott
8 aug - Landdyk Nydalen, Vättern
Helgutfärder:
Under perioden maj-november kör vi helgutfärder. Dyken kan ske både från land eller från båt. Avfärd är kl: 08.00 och två dyk genomförs.
Kostnad landyk: 150 SEK för medlemmar (ej medlemmar 300 SEK)
Kostnad båtdyk: 600 SEK för medlemmar (ej medlemmar 800 SEK)
12 maj - Landyk Öninge, Vättern
2 juni - Landdyk Öninge, Vättern
29 juli - Landdyk Öninge, Vättern
11 aug - Landdyk Öninge, Vättern
Resor:
19-26 april - St Johns (Röda havet)
8-15 september - Gozo (Malta)